Stress, spierspanning

 

 

Stress zorgt ervoor dat de spieren in het lichaam onder spanning komen te staan. Wanneer de stress over een langere periode van tijd aanhoudt of regelmatig met een bepaalde mate van intensiteit terugkomt, dan krijgen de spieren te maken met een chronische spierspanning. De persoon merkt hier weinig van totdat de spierspanning pijn gaat doen. De pijn wordt het eerst voelbaar op ‘zwakke’ plekken in het lichaam. Dit zijn die plaatsen waar de persoon het gevoeligst is voor de pijn, omdat hier de spierspanning het grootst is of omdat het effect van de spierspanning hier de meeste impact heeft. Voorbeelden:

1.     Spanningshoofdpijn: de persoon heeft last van nek- en schouderspieren waarop een te grote spanning staat. Hierdoor wordt er druk op de schedel uitgeoefend, met als resultaat hoofdpijn.

2.     Kaakklem: de persoon houdt de kaken letterlijk op elkaar geklemd en krijgt hierdoor last van de gezichtsspieren. Het gevolg kan onder andere hoofdpijn zijn of het gaan knarsetanden.

3.     Rugpijn: de lange rugspieren zijn gespannen wardoor de persoon minder flexibel kan bewegen en neigt om voortdurend in een bepaalde houding te blijven zitten.

 

Stress is nodig om tot handelen te komen. Behoeften kunnen alleen worden bevredigd wanneer de persoon tot actie overgaat. Hiertoe dienen de spieren letterlijk brandstof te krijgen (inde vorm van suikers en vetten) om te kunnen functioneren. De spier begint aan te spannen en te ontspannen op basis van de elektrische impulsen (/ van een volt) die het ontvangt vanuit de hersenen en die door middel van zenuwen worden overgedragen. Pas dan komt het lichaam in beweging. Echter werkt het proces van het activeren van de spierspanning niet alleen op de momenten dat het gericht is op het realiseren van een taak. Het functioneert ook wanneer de persoon denkt dat hij een bepaalde taak moet verrichten. Anders gezegd: irrationele gedachten roepen ook spanning op. Bijvoorbeeld wanneer een persoon aan gevaarlijke en bedreigende situatie denkt dan neemt de spierspanning in het lichaam toe. Het lichaam ‘onthoudt’ deze stressvolle omstandigheden. Wanneer de persoon weer met soortgelijke omstandigheden te maken krijgt, slaat de stress direct toe.

 

Alle rechten voorbehouden aan Gert van Veen en PsychoWerk 2004 (c). Voor meer informatie stuur je een e-mail naar: info@psychowerk.nl